O farmě

Rodinnou farmu Ing. Pavel Vokál založil v roce 1993, kdy zprivatizoval část bývalého podniku Statek Vimperk. Zejména kvůli zjednodušení systému ustoupil od šlechtitelského chovu českého strakatého skotu, kdy se jednalo o mléčné plemeno, a začal se věnovat chovu masných plemen. Začal francouzským plemenem Limousine, dnes však na pastvinách najdeme křížence francouzsko – italské, a to Charolais a Piemont. Skot se pase na loukách NP Šumava a v blízkém okolí obce Hliniště o rozloze cca 1150 ha.

V chovu jelenů a daňků se ing. Pavel Vokál věnuje šlechtění. Chovný materiál pochází zejména z Maďarska, Nového zélandu, Anglie a Slovenska.

Chov ovcí je nejmladším rozvíjejícím se chovem, který zatím čítá 130 ks ovcí a 4 beranů. Jateční jehňata jsou kříženci masného plemene Texel a původního českého plemene ovce Šumavky.

Vedlejšími činnostmi na farmě je chov lososovitých ryb, zejména pstruhů, a agroturistika spojená s možností ubytování ve vybudovaném moderním penzionu. Pro zájemce o lov ve vlastním revíru je připraven lovecký srub a možnost poplatkového odstřelu jelení zvěře, okrajově černé zvěře.

Doplňkovou výrobu farma zajišťuje:

  • na vlastní pilnici (kmenová pásová pila)
  • výrobou krmných peletek
  • výrobou kartonových briket na topení
  • vlastním zpracováním krmiva

Víte, že …?

  • Díky vysokému obsahu plnohodnotných bílkovin patří kvalitní hovězí maso k nejhodnotnějším druhům masa vůbec.
  • Hovězí je pro člověka významným zdrojem železa, obsahuje více železa, než ostatní druhy masa. Hovězí – 2,5 mg/100 g, telecí a vepřové – 1 až 1,8 mg/100g, ryby – 0,8 až 1,2 mg/100g
  • Se svým vysokým obsahem zinku, selenu, kyseliny listové a vitaminu B12 by mělo spestřovat stůl v každé domácnosti.
  • Chcete – li optimalizovat rovnováhu mezi svalovou a tukovou hmotou ve svém těle, zařaďte do svého jídelníčku přírodní zdroj konjugované kyseliny linolové, kterým je kvalitní hovězí maso.
  • Pro kulinářskou úpravu je nejvhodnější maso z jatečně zralých zvířat, kdy skot určený k produkci masa tuto podmínku splňuje ve stáří 20 – 30 měsíců. Tomuto věku odpovídají kategorie „ mladý býk“ a „ jalovice“.
  • Důležitou vlastností kvalitního masa je jeho „vyzrálost“. Zrání masa je komplex procesů, který zaručuje jeho křehkost a výraznější chuť. Optimální doba zrání u hovězího masa je 14 – 21 dní od porážky zvířete při teplotě 0,5 – 2 °C.

Dalším důležitým bodem pro udržení kvality masa jsou jeho skladovací podmínky. Nejdůležitějším faktorem je skladovací teplota masa, která byse měla pohybovat v rozmezí 0 – 5°C, a druh zabalení, kdy nejefektivnější je maso zavakuovat.