O farmě

Rodinnou farmu Ing. Pavel Vokál založil v roce 1993, kdy zprivatizoval část bývalého podniku Statek Vimperk. Zejména kvůli zjednodušení systému ustoupil od šlechtitelského chovu českého strakatého skotu, kdy se jednalo o mléčné plemeno, a začal se věnovat chovu masných plemen. Začal francouzským plemenem Limousine, dnes však na pastvinách najdeme křížence francouzsko – italské, a to Charolais a Piemont. Skot se pase na loukách NP Šumava a v blízkém okolí obce Hliniště o rozloze cca 1150 ha.

V chovu jelenů a daňků se ing. Pavel Vokál věnuje šlechtění. Chovný materiál pochází zejména z Maďarska, Nového zélandu, Anglie a Slovenska.

Chov ovcí je nejmladším rozvíjejícím se chovem, který zatím čítá 130 ks ovcí a 4 beranů. Jateční jehňata jsou kříženci masného plemene Texel a původního českého plemene ovce Šumavky.

Vedlejšími činnostmi na farmě je chov lososovitých ryb, zejména pstruhů, a agroturistika spojená s možností ubytování ve vybudovaném moderním penzionu. Pro zájemce o lov ve vlastním revíru je připraven lovecký srub a možnost poplatkového odstřelu jelení zvěře, okrajově černé zvěře.

Doplňkovou výrobu farma zajišťuje:

  • na vlastní pilnici (kmenová pásová pila)
  • výrobou krmných peletek
  • výrobou kartonových briket na topení
  • vlastním zpracováním krmiva

Víte, že …?

  • Díky vysokému obsahu plnohodnotných bílkovin patří kvalitní hovězí maso k nejhodnotnějším druhům masa vůbec.
  • Hovězí je pro člověka významným zdrojem železa, obsahuje více železa, než ostatní druhy masa. Hovězí – 2,5 mg/100 g, telecí a vepřové – 1 až 1,8 mg/100g, ryby – 0,8 až 1,2 mg/100g
  • Se svým vysokým obsahem zinku, selenu, kyseliny listové a vitaminu B12 by mělo spestřovat stůl v každé domácnosti.
  • Chcete – li optimalizovat rovnováhu mezi svalovou a tukovou hmotou ve svém těle, zařaďte do svého jídelníčku přírodní zdroj konjugované kyseliny linolové, kterým je kvalitní hovězí maso.
  • Pro kulinářskou úpravu je nejvhodnější maso z jatečně zralých zvířat, kdy skot určený k produkci masa tuto podmínku splňuje ve stáří 20 – 30 měsíců. Tomuto věku odpovídají kategorie „ mladý býk“ a „ jalovice“.
  • Důležitou vlastností kvalitního masa je jeho „vyzrálost“. Zrání masa je komplex procesů, který zaručuje jeho křehkost a výraznější chuť. Optimální doba zrání u hovězího masa je 14 – 21 dní od porážky zvířete při teplotě 0,5 – 2 °C.

Dalším důležitým bodem pro udržení kvality masa jsou jeho skladovací podmínky. Nejdůležitějším faktorem je skladovací teplota masa, která byse měla pohybovat v rozmezí 0 – 5°C, a druh zabalení, kdy nejefektivnější je maso zavakuovat.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení